nav-left cat-right
cat-right

Honore de Balzac

Honoré de Balzac urodził się 20 maja 1799 roku w Tours, zmarł 18 sierpnia 1850 roku w Paryżu. Pochodzący z Francji, autor wielu znanych powieści, zaliczany jest do grona wybitnych artystów współczesnej powieści europejskiej. Traktowany na równi z Dickensem czy Tołstojem.

Honoré de Balzac napisał cykl znanych powieści „Komedia ludzka”. Miłością pisarza była pochodząca z Polski, Ewelina Hańska. Poślubił ją po wielu latach znajomości, w 1850 roku. W swych powieściach często opisywał dojrzałe, przynajmniej trzydziestoletnie kobiety. Z tego powodu powstało pojęcie „kobiety w wieku balzakowskim”.

Matka Honoriusza miała zaledwie 18 lat, kiedy przyszedł na świat. Z racji jej młodego wieku, chłopca wychowali obcy ludzie. Później trafił do specjalnej szkoły z internatem. Mając 18 lat rozpoczął samodzielne życie. Zarabiał wówczas pisaniem pod pseudonimem różnych utworów literackich. Powstała wówczas jego pierwsza tragedia „Cromwell” oraz kilka powieści filozoficznych. Honoré de Balzac z czasem pracował również w kancelarii adwokackiej, a następnie notarialnej. Chcąc spełnić prośbę ojca, dostał się na studia prawnicze, ale jednak ich nie ukończył. W 1825 roku otworzył drukarnię, która utrzymała się jedynie przez cztery lata. W wyniku bankructwa Balzac popadał w spore długi, które ciągnęły się za nim do końca życia.

W 1829 roku wydał kolejną książkę, jednak tym razem sygnowaną już własnym nazwiskiem. Powieść „Szuanie” zdobyła uznanie krytyków, ale jeszcze większy sukces osiągnęła kolejna publikacja Balzaka – „Fizjologia małżeństwa”. Wielu uznało ten utwór za nieprzyzwoity. Stał się on początkiem cyklu, zatytułowanego „Komedia ludzka”. We wszystkich swych utworach Honoré de Balzac opisywał ludzkie życie, umiejscowione we współczesnym dla niego okresie. Balzac pracował też jako dziennikarz i krytyk literacki. W oparciu o jego twórczość pisali  wybitni artyści realizmu krytycznego.

W Polsce kupić można 8-tomowy „Wybór dzieł” Honoré z okresu 1880-84 oraz utwory od 1909 roku. Powieści Balzaca przełożył Tadeusz Boy-Żeleński. Cykl „Komedia ludzka” był tworzony przez francuskiego pisarza od 1833 roku. Ostatecznie utwory zostały zebrane w jeden wspólny zbiór w 1841 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.