nav-left cat-right
cat-right

Zofia Nałkowska

Zofia Nałkowska

Zofia Nałkowska urodziła się 10 listopada 1884 w Warszawie, zmarła 17 grudnia 1954 w Warszawie. Wybitna polska pisarka i publicystka. Wchodziła w skład Krajowej Rady Narodowej oraz zasiadała w Sejmie do 1954 roku.

Zofia Nałkowska studiowała kilka kierunków, m.in. historię, geografię, ekonomię i językoznawstwo. Czynnie uczestniczyła w organizacjach kobiecych. Była w gronie założycieli literackiej grupy „Przedmieście”. W okresie II wojny świtowej pracowała w tajnych zrzeszeniach kulturalnych.

Zofia Nałkowska swój pisarski debiut zaliczyła bardzo szybko, bowiem już w 1898 roku w „Przeglądzie Tygodniowym”. Nałkowska dwa razy wychodziła za mąż. Jej pierwszym wybrankiem był publicysta i pedagog Leon Rygiel. Małżeństwo przetrwało jednak tylko kilka lat. Drugim mężem Nałkowskiej był Jan Jur-Gorzechowski, dowódca Straży Granicznej. Przed wojną pisarka była pracownicą polskiego rządu, w Biurze Propagandy Zagranicznej. Następnie objęła stanowisko wiceprezesa polskiego PEN-Clubu oraz zasiadała w Zarządzie Głównym Związku Literatów Polskich. Nałkowska napisała słynne „Medaliony”, po tym jak uczestniczyła w pracach Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce.

Zanim jednak zajęła się twórczością wojenną. Wydała kilka powieści – „Kobiety”, „Książę”. Książki oparte była na młodzieńczy teoriach i fantazjach pisarki. W kolejnych utworach większą uwagę Zofia Nałkowska skupiła na psychologicznej stronie człowieka, jego uczuciach w trakcie różnych sytuacji życiowych. Opis ludzkiej psychiki stał się głównym elementem książek Nałkowskiej po I wojny światowej, przede wszystkim widoczne to jest w szkicach „Charaktery”.

Niezwykle bogaty dorobek literacki Zofii Nałkowskiej stawia ją w czołówce polskich pisarek. Wśród jej najważniejszych dzieł wymienić należy:

  1. Powieści, m.in. „Narcyz”, „Hrabia Emil”, „Romans Teresy Hennert”, „Granica”, „Węzły życia” oraz „Mój ojciec”.
  2. Dramaty, np. „Dzień jego powrotu”.
  3. Nowele, najbardziej znane są „Medaliony”, prócz tego wspomnieć należy o takich opowiadaniach jak „Koteczka, czyli białe tulipany”, „Widzenie bliskie i dalekie”.
  4. W okresie II wojny światowej powstało także kilka tomów „Dzienników czasu wojny”.

Zofia Nałkowska otrzymała wiele ważnych odznaczeń, w tym Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury oraz Państwową Nagrodę Literacką.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *